Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Alpy tu się oddycha – wycieczka do Szwajcarii uczniów LO nr 1 z Pruszcza Gdańskiego
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Alpy tu się oddycha – wycieczka do Szwajcarii uczniów LO nr 1 z Pruszcza Gdańskiego

22.04.2024

Uczniowie ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim udali się na wycieczkę do położonej u podnóża Alp Szwajcarii. Podczas eskapady poznali również inne zakątki Europy.

dzień 1
Wyjazd młodzieży rozpoczął się w Pruszczu Gdańskim przed budynkiem szkolnym. Trasa przez drogi Polski prowadziła do Staniszowa w okolicach Karpacza. Po męczącej podróży wszyscy zasłużyli na wypoczynek i regenerację.

dzień 2
Początek dnia to poznanie atrakcji i zabytków Karpacza. Spacer po urokliwym miasteczku pozwolił odkryć Świątynię Wang – przeniesioną z Norwegii, przy budowie której nie wykorzystano ani jednego gwoździa, Dziki Wodospad, skocznię narciarską Orlinek, miejsce anomalii grawitacyjnych. Wycieczka górskimi ścieżkami z widokiem na Śnieżkę pozwoliła przygotować się do dalszej podróży.

dzień 3
Przejazd przez Czechy, Niemcy, Austrię pozwolił dotrzeć uczniom do Szwajcarii. pierwszym etapem wycieczki było poznanie Zurychu. Miasto i Jezioro Zuryskie – największe i jedno z najważniejszych miast Szwajcarii: krajobraz alpejski, starówka, muzea, muzyka i czekolada. To tutaj na miejscowej uczelni studiował Albert Einstein. Pobyt zbiegł się z obchodzonym co roku w trzeci poniedziałek kwietnia święcie wiosny Sechseläuten. Odbywa się wtedy m.in. parada cechów rzemieślniczych. Pochód przechodzi od Bahnhofstrasse i Limmatquai do Sechseläutenplatz i o godzinie 18.00 wieńczony jest spaleniem słomianej figury Böögga (bałwana), co symbolizować ma wypędzenie zimy.
Zakupy miejscowych produktów czekolady, scyzoryków to podsumowanie pobytu w tym najbogatszym, ale także najdroższym mieście Szwajcarii.
Przejazd przez alpejskie krajobrazy do Saint-Genis-Pouilly we Francji to kolejny etap wycieczki.

dzień 4
Kolejny dzień eskapady to wyjazd do Genewy w Szwajcarii. Miasto nad Jeziorem Genewskim jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych na świecie. To tu swoją europejską siedzibę ma Organizacja Narodów Zjednoczonych, a swoje centrale – Światowa Organizacja Zdrowia i Czerwony Krzyż. Symbolem grodu jest Jet d’Eau, fontanna, której strumień wody osiąga wysokość 140 metrów co czyni ją najwyższa w Europie. Stare miasto z dzielnicą handlową jest sercem Genewy. Dominuje nad nim katedra Saint-Pierre. Właśnie w niej w latach 1536–1564 kazania wygłaszał Jan Kalwin. Do dziś u podnóża ambony można zobaczyć krzesło, na którym siadał podczas nabożeństw. Właściwym centrum starówki jest Place du Bourg-de-Four, uważany za najstarszy plac w Genewie. Wybrzeże, promenady, liczne parki tętniące życiem, uliczki starego miasta i eleganckie sklepy zapraszają do spacerów i zakupów. Obok fontanny i międzynarodowych organizacji kolejnym symbolem Genewy są zegarki. To stąd wywodzą się najsłynniejsze marki świata. Znajduje się tu Muzeum Patek Philippe w którym można zobaczyć ponad 2000 wyjątkowych eksponatów oraz poznać historię ich produkcji. Założycielami firmy byli dwaj polscy emigranci: Antoni Patek i Franciszek Czapek, a oficjalna data powstania to 1 maja 1839 roku. Wysoka jakość wyrobów i unikalne technologie sprawiły, że przedsiębiorstwo odniosło olbrzymi sukces.
Przejazd wzdłuż “Riwiery Szwajcarskiej” pozwolił poznać:
Nyon, gdzie swoją siedzibę ma piłkarska organizacja UEFA. Tutaj losuje się grupy Mistrzostw Europy i rozgrywki europejskich pucharów z Ligą Mistrzów na czele.
Morges – tutaj w 1936 roku powstało polskie ugrupowanie polityczne Front Morges z I.J. Paderewskim i W. Sikorskim.
Lozanna to kolejny punkt wycieczki nad Jeziorem Genewskim.Miasto słynie z Muzeum Olimpijskiego – dzięki najnowszym technikom komputerowym i mediom audiowizualnym można doświadczyć atmosfery igrzysk olimpijskich z bliska, dzielić emocje ze sportowcami i poznać historię igrzysk od antyku do czasów współczesnych. W tym roku oczy sportowego świata będą skierowane na paryż, gdzie odbędą się Letnie Igrzyska olimpijskie. Jezioro Genewskie i Lozanna kojarzy się Polakom z wierszem Adama Mickiewicza, zaczynającego się od słów: „Nad wodą wielką i czystą…”. Utwór zamieszczony w „Lirykach lozańskich” był pokłosiem pobytu wieszcza w Lozannie w latach 1839-1840. Polski poeta wykładał wówczas na miejscowej uczelni.
Vevey – miasteczko położenie nad brzegiem jeziora z zapierającym dech w piersiach widokiem na alpejskie panoramy, wyjątkowo łagodny klimat, winnice, liczne możliwości wycieczek po regionie i flota bocznokołowców pływająca po jeziorze. Cały obszar od 2007 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszym mieszkańcem miasteczka był komik Charlie Chaplin, który spędził tutaj ostatnie 25 lat życia. Przebywał tutaj także laureat Nobla, Henryk Sienkiewicz który spędził tu ostatni okres życia i zmarł 15 listopada 1916 roku w Grand Hotel du Lac Vevey. W miasteczku działa kolejka linowo-terenowa do pagórkowatych terenów i górnych części miasta. Kolejka jeździ do Chardonne i na Mont-Pèlerin 1080m n.p.m.

dzień 5
Początek dnia to przejazd do Genewy, gdzie mieści się Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN – ośrodek naukowo-badawczy na granicy Szwajcarii i Francji, gdzie pracownicy i naukowcy z całego świata stworzyli największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów.
Pełni wrażeń i nowych wiadomości wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do domu. Przejazd przez Szwajcarię, Austrię, Niemcy, Czechy i Polskę do Gniezna.
W pierwszej stolicy Polski młodzież poznała Wzgórze Lecha, Katedrę Gnieźnieńską, Drzwi Gnieźnieńskie i pomnik Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski ( koronacja 18 kwietnia 1025 roku).
Wszystko co dobre kończy się tak jak wycieczka młodzieży z Pruszcza Gdańskiego do Szwajcarii. wspomnienia, fotografie pozwolą wracać do tych miejsc i ponownie przeżywać chwile spędzone w kraju u podnóża Alp.

Organizatorami wycieczki byli: Albiński Michał nauczyciel geografii w ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim i Siuta Piotr wraz z Biurem Turystycznym “Podhale TRAVEL Zakopane”

Skip to content