Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Wymiana szkolna z Hofheim am Taunus w Niemczech
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Wymiana szkolna z Hofheim am Taunus w Niemczech

19.09.2023

W dniach 7-12 wrześniu br. odbyła się wymiana szkolna z Hofheim w Niemczech-  miastem partnerskim Pruszcza Gdańskiego. Przedstawiciele Urzędu Miasta Pruszcz Gdański, a także grupa uczniów naszego liceum wraz z nauczycielkami języka niemieckiego odwiedzili miasto Hofheim i okolice. Większość osób zakwaterowana była w niemieckich rodzinach. Podczas kilkudniowego pobytu w Niemczech mogliśmy zobaczyć nowe inwestycje naszego miasta partnerskiego, skosztować regionalnych produktów w gospodarstwie ekologicznym, zwiedzić urokliwe miasto Speyer i Frankfurt nad Menem, posłuchać koncertu muzycznego z udziałem polskich i niemieckich muzyków, ale przede wszystkim mogliśmy poznać nowych ludzi, ich kulturę i codzienne życie oraz  praktykować języki obce (zdjęcia poniżej). Koordynatorami wymiany były nauczycielki języka niemieckiego: p. Lucyna Poniatowska i p. Monika Strzałkowska.

A oto wrażenia naszych uczniów, którzy brali udział w tej wymianie:

Milena Jukiewicz kl. 3b:

Mój pobyt w Hofheim uważam za udany. Świetna forma zwiedzania, przy okazji integracji i spotkań z innymi przyzwyczajeniami, innymi tradycjami. Poznałam bardzo interesujących ludzi, wiele interesujących miejsc. Na pewno w pamięci zapadł mi wyjazd do Speyer oraz Frankfurtu. Pyszne tradycyjne jedzenie i komfort pobytu też zostały zapewnione. Moim zdaniem warto brać udział w takich wyjazdach, aby rozwinąć swój język, poznać miłych ludzi, ale także, aby sprawdzić w jakiś sposób siebie. Chętnie dalej będę brać udział w kolejnych takich wydarzeniach.

Agnieszka Krajewska kl. 4c:

Mój pobyt w Hofheim am Taunus był wyjątkowym doświadczeniem. Przede wszystkim, zachwyciła mnie gościnność i życzliwość niemieckiej rodziny, u której miałam okazję mieszkać. Spędzanie czasu z rówieśnikami z Niemiec było niesamowite – dzięki nim poznałam nowych przyjaciół i zrozumiałam, jak podobni jesteśmy pomimo różnic kulturowych. Wizyta w pobliskim Frankfurcie była kolejnym fantastycznym przeżyciem. Zwiedzanie tego dynamicznego miasta, jego zabytków i kultury, pozostawiło we mnie niezapomniane wrażenia.

Biorąc pod uwagę wszystkie te doświadczenia, polecam każdemu udział w takiej wymianie. To nie tylko wspaniała okazja do poznania nowego kraju, ale również do nauki, rozwoju osobistego i tworzenia trwałych przyjaźni.

Łukasz Chrzanowski kl. 3a:

Jestem bardzo zadowolony z pobytu w Niemczech. Poznałem miłe osoby, język oraz przybliżyli mi swoją kulturę, która jest godna podziwu. Uważam, że warto brać udział w wymianach, chociażby ze względu na poznawanie nowych miejsc.

Galeria zdjęć

Skip to content