Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 „Od Bałtyku do Adriatyku, czyli szkolna wycieczka młodzieży z Pruszcza Gdańskiego i Suchego Dębu do Włoch”
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

„Od Bałtyku do Adriatyku, czyli szkolna wycieczka młodzieży z Pruszcza Gdańskiego i Suchego Dębu do Włoch”

11.06.2023

Koniec roku szkolnego do doskonały czas na szkolne wycieczki. Z takiego założenia wyszli również organizatorzy wyjazdu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim i Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie. Wspólny wyjazd młodzieży z powiatu gdańskiego przygotował i zorganizował Michał Albiński nauczyciel geografii.

dzień 1 – Polska – Kacwin

Pierwszym punktem wycieczki była podróż do Kacwina urokliwej miejscowości na polskim Spiszu w okolicach Zalewu Czorsztyńskiego i Szczawnicy. Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu był czas na relaks, gry i zabawy integracyjne oraz podziwianie pięknych górskich widoków na Gorce, Tatry i Pieniny.

dzień 2 – Polska – Słowacja – Austria

Kolejny dzień to zwiedzanie Kacwina i spacer po okolicy. Podczas pieszej wędrówki można było poznać folklor, miejscową gwarę oraz zabudowę. Piękne punkty widokowe, wodospady Frankovsky i Kanska Bana, skansen sypańców – magazynów na zboże oraz przejść na słowacką stronę granicy. Widoki okolicznych gór oraz urokliwe widoki okolicznych łąk i pół były strawą dla ducha. Naładowane akumulatory i zregenerowane siły pozwoliły przygotować się uczestnikom wycieczki do podróży na południe Europy.

dzień 3 Austria – Włochy

Podróż przez południową Polskę, Słowację i Austrię doprowadziła młodzież z Pruszcza Gdańskiego i Suchego Dębu do Grazu. Miasto to i jego starówka zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa (UNESCO). Graz to drugie największe miasto Austrii, stolica regionu Styria. Urzeka południowym charakterem i malowniczym alpejskim położeniem. Centrum nowoczesnej kultury i architektury. W 2003 miasto było Europejską Stolicą Kultury. Spacer uliczkami miasta oraz wjazd kolejką górską na jego wzgórze i podziwianie panoramy grodu potwierdziły te wszystkie zaszczyty, które nadano miastu Graz.

Kolejnym punktem wycieczki było wybrzeże Morza Adriatyckiego w Lido di Jesolo.  To największy wakacyjny kurort regionu weneckiego i jeden z najbardziej znanych we Włoszech, położony nad północnym Adriatykiem. Miasto słynie za sprawą szerokiej, piętnastokilometrowej, piaszczystej plaży, wzdłuż której ciągną się niezliczone ilości hoteli i restauracje. Wieczorem i nocą życie kurortu przenosi się na trzynastokilometrowy deptak. To najbardziej tętniący życiem kurort nad Adriatykiem.

dzień 4 – Włochy – Wenecja

Poranek kolejnego dnia eskapady to morska podróż do Wenecji. Miasto zbudowane na wodzie słynące z kanałów, mostów, tramwajów wodnych oraz gondol. Wenecja – jedno z najbardziej turystycznych i niesamowitych włoskich miast. Położona nad Morzem Adriatyckim, na 118 niewielkich wysepkach. Miasto – ze względu na swoje nietypowe usytuowanie – każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Dzięki malowniczym kanałom, pośród których można przemieszczać się za pomocą charakterystycznych gondoli. Najbardziej rozpoznawalne budowle Wenecji to Plan św. Marka przy której znajdują się Bazylika św. Marka i Pałac Dożów, to także Most Westchnień oraz Most Rialto. Zwiedzanie miasta to głównie kluczenie wąskimi uliczkami i poznawanie klimatu grodu i jego mieszkańców. Mijające wycieczkowiczów gondole i łodzie towarowe dodawały tylko smaczku zwiedzaniu. Podróż łodzią na wyspę Punta Giudecca i wejście na Dzwonnicę św. Jerzego z której rozpościera się widok na całą Wenecję. Poznanie uroków miasta na wodzie pozwoliło młodzieży z powiatu gdańskiego wczuć się w rolę uczestników Weneckiego Festiwalu Filmowego czy słynnego weneckiego karnawału. Zakupione pamiątki oraz liczne wspomnienia pozwolą powrócić wszystkim do tego pięknego włoskiego miasta.

dzień 5 Włochy- Słowenia – Austria – Słowacja

      Liczne atrakcje w Wenecji to strawa dla ducha, ale nie zapominajmy także o potrzebach ciała. Temu służył relaks na plaży Lido di Jesolo. Kąpiel morskie i słoneczne oraz gry i zabawy plażowe pozwoliły wszystkim zrelaksować się i zregenerować siły przed dalszą podróżą. Pokazy taneczne dziewczyn z 1 c LO Pruszcz Gdański dodatkowo podgrzały już i tak ciepłą temperaturę.

Po plażowaniu i nabraniu sił uczniowie z Pruszcza Gdańskiego i Suchego Dębu wyruszyli w dalszą podróż. Kolejnym etapem wycieczki była Jaskinia Grotta Gigante , położona koło miasta Triest w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Jaskinia znajduje się we włoskiej części płaskowyżu Kras, kilka kilometrów od przejścia granicznego ze Słowenią. W 1995 została wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako największa jaskinia turystyczna na świecie Kras (słoweń. Kras, wł. Carso, niem. Karst) – płaskowyż w Słowenii i we Włoszech (niewielki fragment). Położony między doliną Wipawy a Morzem Adriatyckim. Obszar zbudowany ze skał wapiennych. Od nazwy regionu pochodzi pojęcie kras. Na terenie Krasu znajduje się wiele jaskiń. Najsłynniejsze z nich to Postojna, Jaskinie Szkocjańskie, Vilenica i Grotta Gigante. Po wyjściu na powierzchnię i nabraniu sił, czas na powrotną podróż do domu.

dzień 6 Słowacja – Polska

Przejazd autokarem do Kacwina i ostatnie spojrzenie na górskie widoki. Kolejny przystanek to Piotrków Trybunalski. Miasto w centrum naszego kraju, gdzie narodzi się parlamentaryzm, a współcześnie jest to miejsce licznych produkcji filmowych np. „Vabank” czy „Misja Specjalna”.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy tak jak wycieczka uczniów z ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim i SP w Suchym Dębie. Liczne pamiątki, wspomnienia, zdjęcia pozwolą jeszcze raz powrócić do tych wspaniałych miejsc, a może podczas wakacji ktoś jeszcze raz zawita w tamte strony. Czego wszystkim życzymy!!!

GALERIA ZDJĘĆ

Skip to content