Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Wycieczka szkolna z Pruszcza Gdańskiego na Mierzeję Wiślaną
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Wycieczka szkolna z Pruszcza Gdańskiego na Mierzeję Wiślaną

25.10.2023

Podczas szkolnego wyjazdu uczniowie z ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim odwiedzili Mierzeję Wiślaną. To unikatowy region Polski obfitujący w ciekawą faunę i florę. Pierwszym etapem podróży był Stutthof Muzeum Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego. Pierwsze transporty więźniów trafiły już 2 września 1939 roku do tego miejsca. Straszne warunki życia i pracy ukazują jaki los zgotowali swoim ofiarom niemieccy oprawcy. Podczas spaceru maturzyści z Pruszcza Gdańskiego poznali obozowe baraki, bramę śmierci oraz krematorium, gdzie palono zwłoki. Podczas sześciu lat funkcjonowania obozu w Stutthofie zginęło 110 000 więźniów. Wielu z nich wcześniej pracowało w gospodarstwach na terenie Żuław. Ta lekcja historii pozwoliła poznać trudny czas okresu wojny. Hasłem towarzyszącym podczas zwiedzania obozu koncentracyjnego Stutthof jest motto jednego z więźniów: „Los nasz dla was przestrogą ma być – nie legendą”.

Po tej dawce odkrywania przeszłości wszyscy udali się do Stegny. To słynne kąpielisko morskie położone na Mierzei Wiślanej. Wszyscy z ochotą zażywali relaksu na wybrzeżu Zalewu Wiślanego.

Podczas wycieczki licealistom towarzyszyła wyśmienita pogoda. Wyjazd i Słońce będą wszystkim potrzebne podczas jesiennych dni nauki szkolnej..

 

Skip to content