Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Młodzież z Pruszcz Gdańskiego z wizytą w Stutthofie
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Młodzież z Pruszcz Gdańskiego z wizytą w Stutthofie

21.03.2023

Początek wiosny to doskonały czas na szkolne wycieczki. Uczniowie po miesiącach nauki spragnieni są wypoczynku. Najlepiej jak okres wyjazdów łączy relaks z nauką. Takie hasło przyświecało podczas wycieczki uczniów z Pruszcz Gdańskiego na Mierzeję Wiślaną. To wspaniałe miejsce obfitujące w uroki przyrody i morskiego brzegu.
Jest to także miejsce pamięci narodowej. Tutaj w latach 1939 – 1945 funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof. Działał przez ponad 2077 dni, a przez jego bramy przewinęło się ponad 110 tysięcy więźniów. Ponad połowa zginęła w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania czy niedożywienia. Jego komendant często na porannych apelach wspominał, że jedyna droga do wolności prowadzi przez kominy krematorium.
Ta żywa lekcja historii z czasów niemieckiej okupacji wywarła duże wrażenie na młodych ludziach. Liczne pytania, chwile zadumy i refleksji pozwoliły na poznanie okropieństw czasów ostatniej wojny. W tym roku będziemy obchodzić 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Warto pamiętać o tej rocznicy i o ludziach, którzy musieli żyć lub zginąć podczas tego strasznego okresu.
Podczas wycieczki młodzież odwiedziła również Stegnę nadmorski kurort słynący z doskonałych plaż i urokliwych zakątków. Bryza od morza i morskie fale Morza Bałtyckiego pozwoliły poznać polskie wybrzeże morskie. Wyjazd na Mierzeję Wiślaną to doskonała okazja do wypoczynku i pogłębiania wiedzy historycznej oraz przyrodniczej.
Uczestnikami wycieczki byli uczniowie z:
Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim,
Niepublicznej Szkoły Branżowej I Stopnia w Pruszczu Gdańskim,
Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie.
Skip to content