Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

6.03.2023

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie naszej “Jedynki” w ramach zajęć z historii i teraźniejszości upamiętnili postać Danuty Siedzikówny „Inki”.
By uczcić pamięć bohaterskich działaczy konspiracji niepodległościowej uczniowie zorganizowali marsz śladami „Inki” w Gdańsku. Uczestnicy spotkania rozpoczęli wędrówkę od dworca PKP w Gdańsku, na który przybyła pociągiem z Borów Tucholskich Danuta Siedzikówna, by zdobyć lekarstwa i środki opatrunkowe dla swojego oddziału. Spacerowicze odkryli miejsce ukrywania, aresztowania, śledztwa i przesłuchania dzielnej sanitariuszki. 28 sierpnia 1946 roku na terenie więzienia w Gdańsku zostali rozstrzelani Danuta Siedzikówna „Inka” i Zygmunt Selmanowicza „Zagończyk”. Miłośnicy historii odwiedzili grób dzielnej dziewczyny. Dzisiaj poprzez takie działania przywraca się należną pamięć polskim bohaterom.
Skip to content