Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Testy diagnostyczne dla uczniów – doradztwo zawodowe
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Testy diagnostyczne dla uczniów – doradztwo zawodowe

13.01.2022

Jeśli myślenie o własnej przyszłości zawodowej przyprawia Ciebie o zawrót głowy i nie wiesz, jaki zawód czy kierunek studiów wybrać, to z pewnością, dostępne w szkole testy preferencji i predyspozycji zawodowych pomogą Tobie wybrać właściwą ścieżkę kariery.

W naszej szkole dostępne są dwa programy diagnostyczne. Pamiętaj, że są to tylko narzędzia – ich wyniki potraktuj jedynie jako wskazówkę 🙂

Jeśli chciałbyś wykonać takie testy, zgłoś się do p. Katarzyny Matejuk lub p. Artura Jendrzejewskiego.

  1. Multimedialny Kwestionariusz Preferencji Zawodowych (MKPZ) – są to 4 kwestionariusze w formie programu komputerowego. Służą one do badania preferencji związanych z wyborem zawodu poprzez określenie zainteresowań, kompetencji społecznych i cech temperamentu.
  • bada zdolności umysłowe z podziałem na 4 rodzaje: werbalne, przestrzenno-techniczne, liczbowe, uwagę, a także podaje przykłady zawodów, w których są one pożądane;
  • weryfikuje czynności lub działania społeczne, pozwalające stwierdzić preferencje co do typu kontaktów: dydaktycznych, opiekuńczych, kierowniczo-organizacyjnych, perswazyjnych, a także podaje przykłady zawodów, w których potrzebne są kompetencje społeczne danego rodzaju;
  • sprawdza cechy temperamentu i warunki fizyczne, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wyborze zawodu;
  1. Testy KarieryTest preferencji i predyspozycji zawodowych

pomoże odpowiedzieć Ci na pytanie jakie są Twoje dominujące cechy osobowości zawodowej, jaki rodzaj i styl pracy lubisz, jaki rodzaj kontaktów interpersonalnych w różnych sytuacjach społecznych preferujesz. Dowiesz się również, które z rodzajów preferencji zawodowych (przedmiotowe, społeczne, przedsiębiorcze, twórcze, wykonawcze, analityczne) są u Ciebie dominujące i w jakich sytuacjach zawodowych prognozują one efektywną adaptację oraz odniesienie sukcesu. Nowa wiedza o sobie zdobyta dzięki pracy z testem, ma pomóc podjąć decyzję o wyborze zawodu lub zweryfikować plany zawodowe.

Test ten powstał w wyniku inspiracji teorią Hollanda.

Czas wykonywania badania: 10-30 min.

Skip to content