Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Film “Obywatel Jones”
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Film “Obywatel Jones”

28.11.2019

Dnia 28 listopada klasy IIIB i IIIC brały udział w projekcji filmu Obywatel Jones. Przedstawia on historię młodego dziennikarza Garetha Jonesa, który zyskał sławę pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. By gruntownie zbadać sprawę, decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Po przybyciu do Związku Radzieckiego odkrywa jednak przerażającą prawdę o głodzie na Ukrainie, który pochłonął miliony ofiar. Rozmiary tej tragedii nawet do dzisiaj nie są wszystkim znane. Film pozwolił nam poznać historię przedwojennej Europy, a przede wszystkim losy tytułowego obywatela Jonsa, który powinien się stać wzorem uczciwości, szlachetności i odwagi cywilnej dla każdego z nas. Film poruszył wszystkich widzów, mogliśmy dowiedzieć się jak wyglądały ówczesne czasy, jak funkcjonowały media i polityka. To, co nas najbardziej zaskoczyło, to ogromna siła i ambicja głównego bohatera, który chce ujawnić prawdę i płaci za to najwyższą cenę. Film bardzo wzbogacił naszą wiedzę historyczną i  z pewnością przez niektórych zostanie wykorzystany na maturze z języka polskiego jako tekst kultury.

Skip to content