Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Spotkanie autorskie z poetą i wykonawcą poezji śpiewanej Tadeuszem Karmazynem
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Spotkanie autorskie z poetą i wykonawcą poezji śpiewanej Tadeuszem Karmazynem

3.11.2018

          W ramach współpracy naszej biblioteki szkolnej z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Pruszczu Gdańskim, w siedzibie biblioteki,  w dniu 18.10. 2018 r. zostało zorganizowane spotkanie autorskie z poetą i wykonawcą poezji śpiewanej Tadeuszem Karmazynem. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klasy IB LO wraz z wych. p. Anną Kruczkowską.

          Tadeusz Karmazyn, ur. 1946 r. w Wilnie. Wysiedlony z rodziną zamieszkał w Gdańsku, gdzie ukończył szkołę podstawową, ogólniak i Politechnikę Gdańską (inżynier mechanik) oraz podyplomowy kurs wiedzy o teatrze, filmie i TV na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył Teologię na Uniwersytecie w Hamilton, Virginia. W 1972 r. zdobył II nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jest laureatem ”Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, 1975, 1976 i Targów Estradowych – „Czterolistna Koniczynka” w Łodzi, 1975. Był członkiem zespołu muzycznego „Styk” z którym występował m.in. w programie poezji Rafała Wojaczka z muzyką Jacka Stama, „Biała róża na jej piersi”. Śpiewał również wiersze Leśmiana, Gałczyńskiego, Reynoldsa.

Mieszkał w Pruszczu Gd. W latach 1976-1981 był dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Pruszczu Gd. Od 1982 r. jest mieszkańcem Gainesville na Florydzie.

          W trakcie spotkania autor promował swój niedawno wydany tomik zatytułowany „Agape”. Poeta czytał swoje wiersze z tomików „Powroty” i „Agape”. Zaśpiewał też poezję K.I. Gałczyńskiego, a akompaniował mu na skrzypcach  przyjaciel, Leszek Bolibok. Obaj grali przed laty w zespole „Styk”.

Rozmowy z autorem skupiały się wokół powojennej historii Gdańska, prezentowały bogaty rys biograficzny. Jego poezja nawiązuje do historii osobistej, na którą ogromny wpływ miała historia ojczyzny. Tomik “Agape” jest przesycony uczuciem poety do swojego kraju i  rodaków.

Młodzież z zachwytem słuchała odśpiewanej przy akompaniamencie skrzypiec “Roty”.

Spotkanie bardzo poruszyło młodych odbiorców, którzy słuchali w skupieniu i zadumie.

    Skip to content