Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Spotkanie z artystką Eleną Ulyanova
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Spotkanie z artystką Eleną Ulyanova

21.06.2018

W środę, 20 czerwca 2018 r., odbyło się kolejne spotkanie w ramach miejskiego projektu “Rok tożsamości Pruszcza Gdańskiego”. Tym razem, gościem, a jednocześnie gospodarzem była Elena Ulyanowa – artystka pochodzenia ukraińskiego, założycielka galerii “Szary Ganek”. Frekewncja dopisała, zaintersowani wykładem Eleny mieszkańcy Pruszcza z ciekawością wysłuchali opowieści o powodach jej przyjazdu do naszego miasta, podsumowaniem kilkuletniego już pobytu oraz planami na przyszłość. Słuchacze dowiedzieli się też czym zajmuje się Elena, jak rozległe są jej kontakty z lokalnymi artystami, którzy znaleźli w galerii miejsce prezenacji swoich prac. Jej galeria to dziś przede wszystkim ostoja dla tych, którzy do tej pory swoje prace gromadzili w zaciszu własnego domu lub prezentowali najbliższym. To też miejsce, gdzie bije serce pruszczańskiej sztuki – tej profesjonalnej, ale także amatorskiej.

Warto wybrać się do “Szarego Ganku”, zapoznać się z wystawami, ale przede wszystkim wziąć udział w prowadzonych przez Elenę i jej koleżanki warsztatach. Zgromadzeni na spotkaniu pruszczanie zgodnie stwierdzili, że Elena musi na stałe zostać w mieście i kontynuować swoją pasję, a przez to rozwijać zaintersowanie sztuką lokalną społeczność. Najważniejszym problem w zrealizowaniu tego zamierzenia jest uzyskanie przez nią i jej rodzinę polskiego obywatelstwa, a tu polskie prawo jest dość skompliowane. Po krótkiej debacie podjęto działania w kierunku pomocy naszej artysce i jej rodzinie w staranich o nie, angażując w to sympatyków i znajomych Eleny. Wsparcie Władz Miasta zapowiedział też rzecznik Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla – Bartosz Gondek.

Inicjatorami spotkania byli pomysłodawcy projektu, nauczyciele Zespółu Szkół Ogólnokształacących nr 1 w Pruszczu Gd. z dyrektorem Jarosławem Karnathem oraz Stowarzyszenie “Wczoraj, Dziś i Jutro”.

    Skip to content