Uczniowie klasy 3 a ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim w piękne październikowe dni udali się na wycieczkę do Krakowa i okolicznych miejscowości.
dzień 1 Przejazd pociągiem na trasie Gdańsk – Kraków. Po zakwaterowaniu poznaliśmy Podziemne Muzeum Krakowa, które zlokalizowane jest pod Rynkiem Głównym w Krakowie. Muzealna prezentacja ukazuje znaczenie grodu Kraka na handlowym szlaku Europy, dawne miary i wagi oraz warsztaty rzemieślnicze. Kolejnym punktem był Wawel. Królewskie wzgórze z dzwonem Zygmunt, Katerą Wawelską, podziemnymi kryptami królów Jagiełły, Kazimierza Wielkiego, Jadwigi czy Zygmunta Starego), wieszczów czy sławnych Polaków m. in. Kościuszki, Poniatowskiego i Piłsudskiego. Królewskie krużganki, Kaplica Zygmuntowska to perły polskiego i europejskiego renesansu. Smocza Jama przypomina legendarne dzieje miasta nad Wisłą. Spacer na Kopiec Kościuszki i piękna panorama miasta to kolejny punkt wycieczki. Usypany w latach 1820 -1823 na cześć bohatera narodowego, dzisiaj jest także siedzibą stacji radiowej RMF. Zmęczenie, ale pełni wrażeń wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek.
dzień 2 Kolejny dzień wyjazdu to przejazd PKP na trasie Kraków – Oświęcim i zwiedzanie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau. Ta żywa lekcja historii o bestialstwie czasów wojny w latach 1940 – 1945 powinna być przestrogą dla ludzkości. Heroiczna postawa ojca Maksymiliana Kolbe czy brawurowa ucieczka Kazimierza Piechowskiego to bohaterowie tych trudnych czasów. Czasy II wojny światowej mogliśmy również poznać na terenie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, które było kolejnym punktem wycieczki. Oprowadzał nas po nim Emil Heil żołnierz Szarych Szerów i uczestnik wojennej konspiracji. AK to największa podziemna armia w okupowanej Europie, a jej liczne akcje wywiadowcze i sabotażowe są godne pamięci i uwagi. Wieczorny spacer po krakowskim rynku i wysłuchanie hejnału z wieży Kościoła Mariackiego zakończyły dzień pełen atrakcji turystycznych.
dzień 3 Przejazd PKP do Bochni to kolejny początek dnia. Celem była kopania soli z 1248 roku. O dziejach żup solnych, znaczeniu tego kruszcu oraz warunkach pracy dawnych górników opowiedział solny przewodnik. Podróż podziemną łodzią, gry i zabawy w najniżej położonej sali gimnastycznej były uzupełnieniem trasy turystycznej. Wszyscy żegnali Bochnie tradycyjnym górniczym „Szczęść Boże”. Powrót do Krakowa i zwiedzanie ołtarza Witwa Stwosza w Kościele Mariackim, Domu Jana Matejki o raz najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius to uzupełnienie tego dnia obfitującego w atrakcje i nowe miejsca turystyczne.
dzień 4 Nie tylko przeszłością człowiek żyje, ale także teraźniejszością i taka idea przyświecała wycieczce do Parku Rozrywki Energylandia. Moc atrakcji i wrażeń – mieszanina strachu, przeciążeń i niewiarygodnych emocji wszystkim przypadły do gustu. Przejazd do Krakowa i wieczorny spacer śladami twórców i miejsc związanych z twórcami „Młodej Polski” to dopełnienie tego dnia wycieczki.
dzień 5 Wszystko co dobre się kończy tak jak wycieczka uczniów klasy 3 a do Krakowa i okolicznych miejscowości. Wrażenia, zdjęcia i pozytywne emocje pozostaną jednak z nami na długo.