Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 2 miejsce w województwie pomorskim – Olimpiada Zwolnionych z Teorii
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

2 miejsce w województwie pomorskim – Olimpiada Zwolnionych z Teorii

24.05.2022

“Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii to nowa forma wyróżniania szkół, w której wyznacznikiem są kompetencje przyszłości.”
Ogólnopolski finał już za nami. Nasze liceum zajęło drugie miejsce w województwie pomorskim 😍 W zeszłym roku było podobnie, choć tym razem mamy wyższą lokatę w skali całego kraju. Gratulacje dla uczestników, ich projektów oraz opiekunów 👏👏
Projekty ukończone w naszej szkole:
1. Projekt KidInNeed
Bartosz Jacyno – Onuszkiewicz 3B
Projekt KidInNeed wspomógł Pomorskie Hospicjum dla Dzieci poprzez zorganizowanie zbiórek pieniędzy w lokalnych kościołach, sklepach i galeriach oraz zbiórki na Allegro Lokalnie. Uczniowie zebrali 7725 zł, które zostały przeznaczone na niezbędne wyposażenie hospicjum, m.in. na ssaki medyczne. Zadaniem grupy było też zwiększenie świadomości o problemach Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci przez prowadzenie stron na portalach społecznościowych.
2. Projekt Lua Lima
Projekt “Lua Lima” miał na celu uświadomienie społeczności jak ważne jest to, co kupujemy. Ich głównym celem było uświadomienie ludzi o zagadnieniu „fast fashion” i wynikających z niego problemach. Głównym pomysłem grupy było odnawianie i przerabianie ubrań pochodzących z drugiej ręki oraz pokazanie jak ubrać się modnie za małe pieniądze nie wpływając negatywnie na środowisko. Grupa skupiła się się na działalności internetowej, przedstawiając informacje o różnego rodzaju materiałach, doradzając, które warto wybrać, a które lepiej unikać. Dzięki swojej działalności wsparli również lokalne krawcowe i krawców.
Paulina Kempa 3B
Milena Knie 3B
Julia Kołakowska 3B
Natalia Tymoszewska 3B
Jakub Makarewicz 3A
3. Projekt We Book
Projekt ten skupił się na problemie dotyczącym trudności w znalezieniu odpowiedniej tematyki książkowej, co często może zniechęcać do czytania. Zagadnienie to dotyczy zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Celem projektu było uświadamianie, jakie korzyści płyną z czytania oraz przedstawienie i opisanie różnej tematyki, co powinno ułatwić wybranie odpowiedniej książki (według upodobań). Wśród beneficjentów projektu byli uczniowie szkół podstawowych, dla których grupa stworzyła prezentacje oraz materiały, które zostały przekazane wychowawcom klas. Dodatkowo zostały stworzone specjalne konta na portalach społecznościowych, na których zostały umieszczone powyżej przedstawione informacje, w celu dotarcia do młodzieży i dorosłych.
Dominika Czuchro 3C
Amelia Frydrychowicz 3C
Magdalena Wrąbel 3C
Kamila Lubiewska 3C
4. Projekt Thrift!Up
„Fast fashion” polega na tworzeniu dużej ilości ubrań w krótkim czasie, co odbija się na jakości ubrań. Niesie to za sobą wiele negatywnych skutków m.in zanieczyszczenia wody, wyzysk pracowników a także wpływa na zdrowie konsumentów. Gdy zrozumieliśmy jak istotny jest problem bardzo nas to zaniepokoiło, a im więcej informacji zdobywaliśmy tym bardziej nie mogliśmy w to uwierzyć. Zależało nam na jak najszybszym podjęciu działania, ale nie wiedzieliśmy od czego zacząć. Jak tylko doszły nas słuchy o “Zwolnionych z teorii”, wiedzieliśmy, że to program stworzony dla nas, ludzi którym zależy na zebraniu rozgłosu w tej sprawie. Zdecydowaliśmy się założyć projekt Thrift!Up, który miał na celu uświadomić odbiorców o szkodliwości „fast fashion” i znaleźć alternatywy, które można łatwo wprowadzić do codziennego życia. Naszym celem było dotarcie do jak największej ilości osób, tych interesujących się modą, ale nie tylko i przekazanie naszego zamiłowania do planety i ludzi.
Oliwia Maszycka 3C
Adriana Frankowska 3C
Camilla Franka 3C
5. Projekt Connected by Blood
Dużym problemem w społeczeństwie jest brak krwi, którą można przetaczać. Regularnie oddaje ją zaledwie 1,5% Polaków. Krew jest substancją, której nie da się sztucznie wyprodukować, a jednocześnie ratuje życie. Dlatego właśnie powstał projekt “Connected by blood”. Naszym celem była edukacja zarówno młodszych, jak i nieco starszych osób w temacie krwiodawstwa. Dzięki przekazanej wiedzy będą mogli oddać krew i uratować czyjeś życie. Dodatkowo, posiadając rzetelną wiedzę w tym temacie będą mogli nieść tę szlachetną ideę w świat i poszerzać grono dawców krwi. Nasz projekt miał za zadanie także pokazać ludziom, że oprócz dobroczynnego wpływu na swoje otoczenie, sami mogą zyskać wiele benefitów jako potencjalni honorowi dawcy krwi. Chcieliśmy w ten sposób jeszcze bardziej zachęcić ludzi do zaangażowania się w tę szlachetną ideę, ponieważ wierzymy, że wiedza jest kluczem do zmiany.
Dominika Gorzyńska 3C
Julia Przyczyna 3C
Oliwia Zielonka 3C
Filip Malik 3C
6. Projekt TrashFashion
Nasz projekt skierowany był do ludzi chcących pomóc środowisku poprzez świadome dobieranie nowych ubrań. Nasz pomysł przewidywał przeprowadzanie krótkich wykładów z uwzględnieniem problemu „fast fashion” dla młodzieży, która zaczyna definiować swój styl. Chcieliśmy przekonać ludzi, że zmieniając niektóre nawyki swojego codziennego życia można nie tylko pomóc środowisku, ale też sobie w codziennych modowych zmaganiach. Swoje działania koncentrowaliśmy w social mediach, na których staraliśmy się uświadomić naszą społeczność na temat szybkiej mody oraz jej negatywów związanych z wpływem na środowisko naszej planety i nie tylko. Oprócz tego dostarczaliśmy informacje, dzięki którym odbiorcy naszych treści dowiedzieli się, jak można przyczynić się do polepszenia swoich nawyków i zminimalizować szkody ekologicznych. Beneficjenci dowiedzieli się też jak szybko oraz tanio skomponować swój strój w zgodzie z ideologią „slow fashion”. Tłumaczyliśmy również ciekawe zagadnienia związane z ekologią i rynkiem mody.
Wiktoria Dzierżak 3C
Ismena Borowicz 3C
Jan Jakubowski 3C
Kornelia Mikłasz 3C
7. Projekt „cuKRZYK”
Cukrzyca jest chorobą która dotyka coraz większą ilość osób na świecie. Jeszcze do niedawna była utożsamiana praktycznie tylko z osobami starszymi, jednak dziś wiemy, jak dużym problemem jest ona również wśród młodzieży. Cukrzyca jest rzeczą, z którą każdy z nas może się mierzyć. Dlatego właśnie stworzyliśmy projekt “cuKRZYK” – chcieliśmy zwiększać świadomość ludzi na temat cukrzycy – czym tak naprawdę jest, co powinniśmy o niej wiedzieć, jak z nią walczyć i przeciwdziałać. Staraliśmy się edukować ludzi, chcieliśmy dotrzeć do różnych grup wiekowych – zarówno młodych, jak i starszych. Naszą działalność prowadziliśmy w mediach społecznościowych, ale także wśród społeczności naszego miasta. Skupiliśmy się na profilaktyce przeciwcukrzycowej, na tym, na jakie sygnały powinniśmy zwracać uwagę, ale też jak wspierać osoby z cukrzycą.
Oliwia Kierszk 3B
Lena Weyna 3B
Zuzanna Mikołajczyk 3B
Antoni Hurtak 3B
Julia Chojnacka 3B
Oliwia Niedźwiedzka 3A