Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1.03.2020

Szczególnie w tym dniu pamiętajmy o Żołnierzu Wyklętym księdzu Józefie Walągu. W czasie II wojny światowej był kapelanem Armii Krajowej, mawiano wówczas o nim “Ksiądz góral co się kulom nie kłaniał”. Po zakończeniu wojny działał w podziemiu antykomunistycznym za co został aresztowany. W sądowym uzasadnieniu wyroku pozbawienia wolności znalazły się słowa: “Za pomoc bandom podziemnym i współpracę z grupą PSL-u Mikołajczykowskiego”.

W Pruszczu Gd. ksiądz Waląg dał się poznać jako wyjątkowy duchowny, organizator, a przede wszystkim wspaniały człowiek. Jego grób znajduje się na pruszczańskim cmentarzu przy ul. Spokojnej. Dziś zapaliliśmy w tym miejscu symboliczne światełko. Pamiętamy!