Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 32 13 • sekretariat@zso1.pl

Liceum Ogólnokształcące nr 1 • +48 58 682 36 10 • liceum@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

14.11.2018

W naszej szkole uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskanie niepodległości przez Polskę trwały dwa dni. W piątek, 9 listopada, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji “Akord dla Niepodległej”, podczas której zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. Potem wszyscy uczniowie ustawili się  w kształcie kontur Polski i wykonane zostało zdjęcie z “lotu ptaka”. Dominowały barwy biało-czerwone <zobacz>. Dziękujemy Panu Andrzejowi Ślusarczykowi za przygotowanie oprawy i wykonanie dronem zdjęcia.

13 listopada w szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której Pan Dyrektor Jarosław Karnath wręczył gospodarzom klas jednolite godła, które zawisły w naszych salach, zastępując poprzednie. Po części oficjalnej nastąpiły występy artystyczne. Najpierw taniec z flagami zaprezentowali nasi młodsi koledzy, a potem uczniowie maturalnej klasy 3A. Gwoździem programu był Powiatowy Konkurs Historyczny poświęcony tematyce II Rzeczypospolitej. Rywalizowały w nim drużyny z Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących oraz naszego Liceum Ogólnokształcącego nr 1. Konkurs odbywał się w wersji multimedialnej, również znalazły się pytania dla publiczności. I miejsce zajęły dwie drużyny: z “Ogrodnika” i “Jedynki” – gratulujemy.

Pomysł wspólnej międzyszkolnej rywalizacji zaowocował planami podjęcia kolejnych historycznych konkursów powiatowych. Być może stanie się to naszą lokalną tradycją.

Rozegrane zostały jeszcze konkursy sportowe, w strzelaniu z łuku oraz rzutu lotkami. Oba cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po zakończeniu wszystkich konkursów, które przewidziany były również dla klasa, wszyscy uczniowie zaproszeni zostali na grochówkę, którą przygotowała szkolna kuchnia. Dla uczniów i nauczycieli czekał też słodki poczęstunek.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się sprzęt rekonstrukcyjny, który do szkoły przywiozła Pani Ola – pracownik księgowości. Był to motocykl, ubiór oraz broń pochodzące z poprzedniej epoki.

Nad przebiegiem całości uroczystości czuwali nauczyciele, którzy przyznawali punkty w poszczególnych konkurencjach oraz weszli w skład rożnych komisji oraz jury. Wszystkim zaangażowanym organizatorzy składają gorące podziękowania.

Barbara Papierkiewicz, Hanna Jasińska, Artur Jendrzejewski